FAYDALI BİLGİLER
Fıtık Neden Oluşur
Fıtık en fazla karında meydana gelen bir sorundur. Bunlar yerine göre kasık fıtığı ya da femoral fıtık adı verilebilir. Bunlarla birlikte göbek civarında, karının orta kısmındaki üstünde ve ya arka kısmında görülmeyen fıtıklar meydana gelebilir. Kasların tamamen kaynamadığı ameliyat izleri nedeniyle de fıtık meydana gelebilir.

Fıtık birçok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Bazı insanlarda fıtığa karşı bir yatkınlık söz konusu olan doğuştan bir zayıflık bulunur. En fazla görülen fıtık türü olan kasık fıtığı erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülür ve erbezini beslemekte olan kan damarlarının kas arasından geçtiği noktada zayıflıktan dolayı oluşur.

Midenin üst bölümünün, diyaframda, yemek borusunun geçmiş olduğu delikten göğsün boşluğuna geçmesi bayanlarda çok fazla görülür ve özellikle hamilelik esnasında karın iç basıcının çoğalması ile meydana gelir.

Ağır kaldırılması sonucuyla meydana gelen kasık fıtığı, ani bir şekilde oluşur. Hasta insan, kasığında ani bir gevşeme, gevşemeden sonra ağrı hissetmektedir. Bu durum çok kısa sürer ve hasta kasığında oluşan çıkıntıyı görür. Çıkıntı genelde yumuşaktır ve öksürme sırasında şişer, yatıldığı zaman kaybolur. Fıtık fazla büyüme gösterirse erbezi torbalarına da inebilir.

Bu tür fıtıklar, herhangi bir belirti oluşturmadan önce büyük boyutlara gelebilir. Sürekli ağır kaldırma gerektiren işlerde ise hem rahatsızlık oluşturur hem de çalışmayı aksatmaktadır.